пропозиції з поселення пошук бази
Головна / Санаторії та готелі Трускавця / Лікування в Трускавці

РЕКРЕАЦІЙНІ РЕСУРСИ ТРУСКАВЦЯ

В передгір`ях східних Карпат розташувався бальнеологічний курорт Трускавець, багатство якого - мінеральні води. Найбільш популярна з них "Нафтуся". Крім "Нафтусі" на курорті є 13 лікувальних мінеральних джерел, а також застосовується унікальний метод, розроблений в Трускавці - лікування Бориславським озокеритом. Цілющі води, чисте гірське повітря, м`який клімат, мальовнича природа - запорука успішного лікування та відпочинку.

З давніх-давен мінеральні джерела вважали джерелами життя, а в багатьох народів вони навіть були предметом релігійного культу. Це стосується і трускавецької "Нафтусі". Навіть не знаючи докладно лікувальних властивостей "Нафтусі", люди вважали її дуже помічною і мало не святою водицею.

Вміст мінеральних вод залежить від грунту, через який проходять води. Процес насичення вод складниками доволі різноманітний. Приміром, вода проходить через скелястий грунт, вона залужується і вбирає в себе готові складники, що розчинилися у волозі. Такий процес лугування використовується в копальнях і солеварнях.

В Україні, окрім Трускавця, немає іншої оздоровниці, котра б мала так багато різноманітних лікувальних джерел. Викликає подив, як на такім малім терені землі зібрано стільки життєздатних вод, часом абсолютно різного типу.

Трускавецькі води з однаковим успіхом використовуються як до пиття, так і до купелі. Є п`ять основних питтєвих мінеральних джерел ("Марія", "Нафтуся", "Юзя", "Софія", "Броніслава"), усі вони різні і належать до окремих груп.

Джерело №1 ("Марія") входить до складу водозабору "Юзя". Знаходиться в західній частині Курортної балки. Недалеко від джерела на галявині, оточеної віковими деревами і покритої квітами, споруджено пам'ятник відомому польському поету-демократу А. Міцкевичу. Джерело оброблене колодязем, стінки якого виложені камінням на цементному розчині. Глибина колодязя 6,7 м, діаметр - 1,45 м, вода в ньому знаходиться в середньому на глибині 2-2,2 м. По складу вона хлоридно-сульфатна, натрієва з мінералізацією від 2,68 до 8,62 г/л із кремнієвою кислотою і залізом.

Джерело експлуатувалося з 1833р. по 1956р., до запуску в експлуатацію свердловини 7-К, що розкрила аналогічну воду. Дебіт джерела в період експлуатації складав 1,5 м3/добу при зниженні рівня до 5 м. У 1994р. джерело було ліквідовано.

Вода цього джерела, окрім соди, містить у собі певну кількість заліза, вона прозора, без запаху, зі солоно-гіркуватим присмаком. Медичні спостереження доводять, що "Марія" сприяє виділенню соляної кислоти, допомагає травленню, вивільненню шлунку. Широко використовують "Марію" при лікуванні золотухи, рахіту, пом`якшенні костей, а найбільше вона помічна при хворобах крові.

Слабомінералізована, майже як прісна вода для пиття, з легким запахом сірководню і присмаком нафти. Звідси і назва лірична така - "Нафтуся", хоч раніше її називали просто: нафтова вода.

Львівський фармацевт - хімік Теодор Торосевич із давнього вірменського роду Торосянів, які поселилися в Галичині ще на початку минулого сторіччя, провів науковий хімічний аналіз "Нафтусі", майже всіх вод мінеральних джерел нашого краю. Із цього часу не послаблюється цікавість до цієї унікальної води. Багато великих таємниць довкола "Нафтусі". Великих таємниць ми не розкриємо, зате маленькими - звичайно ж поділимося.

ОТЖЕ ВСЕ ПРО "НАФТУСЮ" ДЛЯ КОРОТКОГО ЗНАЙОМСТВА.

…ГЕОЛОГИ ЗНАЮТЬ, що на невеликому схилі курортної балки атмосферні опади, проникаючи через пористі піщаники з високим вмістом органічних речовин, особливо залишків нафти, на глибині 18-50 м утворюють водоносні горизонти. Ось так просто, на перший погляд: падеє дощ або сніг на маленьку ділянку трускавецької землі, а через деякий час десь там, на глибинні - готова і таємнича "Нафтуся", яка принесла славу нашому краю. Її запасів досить, щоб у Трускавці щорічно оздоровлювалося десятки тисяч хворих.

…ХІМІКИ ЗНАЙОМЛЯТЬ ТИХ, хто вперше зустрічається з "Нафтусею", з розкритою таємницею її хімічного складу. Отже, ще раз, тепер уже більш детально: трускавецька "Нафтуся" - це слабомінералізована вода, концентрація солей не більше 0,8 г/л, безбарвна, навіть дуже прозора, холодна, 8-10 градусів за Цельсієм, з легким запахом сірководню і присмаком нафти. Однак "Нафтуся" все-таки смачна. Недаремно кажуть, що вода володіє пам`яттю. І "Нафтуся" залишає в людській пам`яті значний слід. "Нафтуся" містить майже всі мікроелементи, різні гази і ще … мікроорганізми. Так. Але не лякайтеся, це корисна флора, здатна розвиватися на перелічених хімічних компонентах "Нафтусі". Тому розповідь хіміків можуть доповнити біотехнологи, бо наша вода не тільки те, що впало з неба, пройшло через геологічні структури, але і складний продукт мікробної життєдіяльності. Десятки груп мікроорганізмів "населяють" "Нафтусю". Всі вони щось використовують і щось виділяють, надаючи воді лікувальні властивості. Чи радіоактивна "Нафтуся"? Радіонуклідів, пов`язаних з чорнобильською катастрофою, поки що не знаходять. Однак, природня радіоактивність існує, і вчені встановили, що "Нафтусю" можна розглядати як воду метеоритного походження. Хто б міг подумати про зв`язок цієї води з Космосом? Окремі структури "Нафтусі" взаємодіють з рецепторами парасимпатичного і симпатичного відділів вегетативної нервової системи, що суттєво впливає на тонус гладкої мускулатури шлунку, кишківника, жовчних і сечових шляхів, кровоносних судин, і є одним із механізмів, які забезпечують протибольовий ефект.

Хімічний склад "Нафтусі" наступний: неорганічні компоненти (мг/л): гідрокарбонати (440-450); сульфати (57-58); кальцій (104-110); магній (35-45); натрій (3-5); хлор (15-20); калій (2-6); сірководень (0,5-1); органічні сполуки (мг/л): вуглець органічний (6-12); азот органічний (0,07-0,1); летючі органічні речовини (0,16-0,3); нелетючі органічні речовини (0,47-2,3); бітуми: а).масла (0,16-4,1); б).смоли (0,09-1,2); в).асфальтени (0,07-0,7). Таким чином, загальна мінералізація не перевищує, 0,8 г/л; pH=7,0-7,2;Eh=від -70 до +446 мВ.

…ФІЗІОЛОГИ ПЕРЕКОНАНІ, що вода унікальна і суттєво впливає на всі процеси життєдіяльності організму, починаючи з обміну на мембрані клітини і кінчаючи зміною складних функцій внутрішньоклітинних структур. До багатьох компонентів "Нафтусі" особливо чутливі рецептори клітин, які продукують кишкові гормони (гастрин, секретин, холецистокінін), що забезпечують функціональну активність шлунку, печінки і жовчних шляхів, підшлункової залози. У той же час до звичайної питної води ці клітини менш чутливі, хоч реагують, підтверджуючи тим самим, що питна вода не байдужа для організму. Окремі структури "Нафтусі" взаємодіють з рецепторами парасимпатичного і симпатичного відділів вегетативної нервової системи, що суттєво впливає на тонус гладкої мускулатури шлунку, кишківника, жовчних і сечових шляхів, кровоносних судин, і є одним із механізмів, які забезпечують протибольовий ефект. Фізіологи не виключають можливості і прямого впливу окремих компонентів "Нафтусі" на метаболічні процеси в печінковій клітині, що доведено на ізольованій тканині печінки, коли відсутній гормональний або нервовий зв`язок. Суттєве гальмування зворотнього всмоктування рідини в ниркових канальцях і одночасна стимуляція клубочкової фільтрації в нирках, яка виникає після вживання "Нафтусі", забезпечують значно більше посилення сечовиділення, ніж після питної води або інших мінеральних вод. Неможливо приховувати й те, що "Нафтуся" має бактерицидні властивості. Так, кишкова паличка гине в ній значно швидше, ніж в питній воді.

…ЛІКАРІ ВИКОРИСТОВУЮТЬ МОЖЛИВОСТІ "НАФТУСІ" і скеровують пацієнтів до Трускавця з переконанням, що лікування буде корисним. І вони рідко помиляються. Отож, кого направляють лікуватися в Трускавець? Перш за все, хворих з недугами печінки і жовчних шляхів зі схильністю до утворення жовчних каменів. Вживання "Нафтусі" забезпечує ліквідацію застійних явищ у жовчних шляхах, завдяки посиленню жовчетоку. Нормалізація тонусу і скоротливої функції жовчного міхура приводить до зменшення больового симптому, жовтушності та свербіння шкіри. Відновлення функції печінки, жовчних шляхів підтверджується нормалізацією концентрації білірубіну та холестерину в сироватці крові. Суттєва перебудова у функціонуванні печінкової клітини стимулює продукцію жовчних кислот, що забезпечує підтримку холестерину жовчі в розчиненому стані, запобігаючи, тим самим, утворенню жовчних каменів. Так вважає більшість дослідників і практикуючих лікарів. Багато з того, що не всмоктується назад в кров після фільтрації нирками, завдяки "Нафтусі", виводиться з сечею і, таким чином, створюються умови для запобігання каменеутворення в сечових шляхах. Чотирьохтижневе перебування в Трускавці хворих з подагрою або, як тепер називають, обмінним поліатритом, суттєво змінює інтенсивність болю в суглобах. Хворі відчувають полегшення. Однак не завжди буває достатньо цього терміну. Можливо, слід було б продовжити вживання "Нафтусі" для цієї категорії хворих, у тому числі, і в домашніх умовах. Енергійна стимуляція сечовиділення при одночасному розслабленні гладкої мускулатури благодійно впливає на самостійне і малоболюче відходження невеликих каменів і піску із сечових шляхів. У цій ситуації також часто виникає необхідність продовжити лікування "Нафтусею".

…ПАЦІЄНТИ ВІРЯТЬ ЛІКАРЯМ І "НАФТУСІ", але краще побачити, а ще краще - хоча б раз попробувати. ПОПРОБУЙТЕ! У вас є така можливість! Щороку тисячі пацієнтів не тільки пробують "Нафтусю", але повноцінно лікуються у Трускавці. Якби ми сказали, що усім, без вийнятку, стало краще,- в цьому НІХТО НЕ СУМНІВАЄТЬСЯ! Так от, ЩАСЛИВЦІВ значно більше! Які ж тоді причини невдач? В основному наступні: пацієнт прибув на курорт без рекомендації лікаря, а чутки про цілющі властивості "Нафтусі" виявилися для нього перебільшеними, пацієнт не дотримався порад лікаря, лікар в чомусь був дезінформований або не все використав для вибору оптимального варіанту лікувального застосування "Нафтусі" та інших фізіотерапевтичних засобів. Як немає ліків від усіх хвороб, так і "Нафтуся" не панацея. Але той, хто з допомогою лікаря правильно вибрав лікування, без сумніву, значно покращить своє здоров'я. В роки після Чорнобильської катастрофи люди посилено шукають шляхи швидкого виведення радіонуклідів. Десятки тисяч потерпілих, які проживають на радіаційно забруднених територіях, мають у своєму організмі підвищену активність радіонуклідів, що свідчить про постійне вживання харчових продуктів, а можливо і води, з вмістом радіонуклідів. Чи в змозі "Нафтуся" сприяти виведенню радіонуклідів? Потрібно чесно відповісти: радіоцезій, який частіше зустрічається в організмі потерпілих від Чорнобильської катастрофи, повинен легше виводитись при вживанні "Нафтусі". Міграцію радіостронцію потрібно ще вивчати. Звичайно, перебування протягом 25 днів в умовах курорту з вживанням "Нафтусі" і екологічно чистих продуктів, буде сприяти виведенню радіонуклідів. В якій мірі у конкретної людини, - можна відповісти, проводячи в умовах курорту спеціальні спостереження. В останній час відкрита ще одна лікувальна особливість "Нафтусі" - ксенобіотико-адаптогенна, тобто здатність організму під дією води суттєво підвичувати свої захисні сили. Включаються резервні можливості організму, що забеспечує знешкодження чужерідних речовин (ксенобіотиків), в тому числі і мікроорганізмів. Так уже склалося, що в Трускавці при різних захворюваннях органів травлення і сечовиділення, застосовоють інші мінералні води. Але ніщо не може зрівнятися з "Нафтусею", особливо при захворюванні жовчних та видільних шляхів.

Якщо ВИ відчуваєте, що ВТОМИЛИСЯ - ПРИЇЖДЖАЙТЕ ДО ТРУСКАВЦЯ! Багато недугів покинуть ВАС!

Джерело №2 ("Софія") входить до складу водозабору "Юзя". Розташоване на лівому березі р. Воротище в урочищі Городище в 2 км західніше центральної частини курорту. Воно являє собою шахтний колодязь, стінки якого закріплені бетонними кільцями, має глибину 2,1 м і діаметр 0,8 м. Джерело експлуатувалося з 1842р. по 1957р. Дебіт джерела на витоці, на рівні 1 м нижче гирла, складав 0,2 м3/добу. По складу вода хлоридно-сульфатна або хлоридна натрієва з мінералізацією більш 10 г/л. У зв'язку з невисоким дебітом і далекістю джерела від бювета в 1964р. джерело було ліквідоване, замість нього в даний час для лікувальних цілей використовується вода свердловин 9-К і 9-Б, що володіють тими ж лікувальними властивостями, що і вода джерела. На смак "Софія" - солоно-гіркувата. На вигляд-прозора, коли постоїть- мутніє. Вода дуже помічна для органів травлення, її успішно використовують при хворобах шлунка, пониженій кислотності, затримці стільця, малокрів`ї, надмірній вазі тощо.

Джерело №3 ("Броніслава") входить до складу водозабору "Юзя". Експлуатувалося в період з 1902р. по 1968р. Джерело знаходиться на дні Курортної балки, у 150 м південніше джерела №6 ("Эдвард"), і являє собою дерев'яний колодязь глибиною 8,25 м та перетином 1,8*1,8 м. При глибині до води близько 2 м колодязь давав приплив її близько 0,4 м3/добу.

Вода хлоридно-сульфатна натрієва з мінералізацією від 12 до 20 г/л, зі слідами сірководню і змістом вуглекислоти в кількості до 60 г/л. У зв'язку з невисоким дебітом для одержання великої кількості води недалеко від джерела пробурена свердловина №7. Остання розкрила аналогічну по складу воду, що у даний час використовується в лікувальних цілях.

З усіх трускавецьких вод ця - найсолоніша. Нею найкраще полоскати горло, ніс, її вживають для компресів. "Броніслава" на вид чиста, без запаху, зі солоно-гіркуватим смаком. Можна також зауважити, як із неї виходять газові пухирці. Щодо свого хімічного складу, то "Броніслава" має удвічі більше складників, ніж "Марія".

Джерело №4 ("Барбара") входить до складу водозабору "Барбара", що знаходиться в урочищі Помірки в 3 км на південний схід від центральної частини курорту. Являє собою шахту глибиною 52 м, побудовану в 1858р. для видобутку озокериту. Судячи з архівних документів, у 1912р. видобуток озокериту був припинений, і розкрита шахтою вода почала використовуватися в лікувальних цілях. Вона залягала на глибині близько 3 м, мала мінералізацію 350-360 г/л і хлоридно-сульфатний натрієво-магнієвий склад, зміст вільної вуглекислоти і сірководню у воді перевищував 60 мг/л . Короткочасні відкачки, що проводилися на джерелі, при зниженні рівня води на 14 м давали приплив близько 70 м3/добу. Фактично при експлуатації відбиралося від 5 до 15 м^3 води в добу, при цьому рівень її в шахті знижувався на 20-24 м. Вода джерела була вихідним продуктом для одержання сухої солі "Барбара". Сіль виходила при виморожуванні води з наступною перекристалізацією. В останні роки мінералізація води джерела знизилася до 100-170 г/л і процес припинили. В даний час цю сіль дістають з ропи свердловини 188, пройденої до глибини 100,5 м у 6 км східніше джерела, у хуторі Швидкий. Склад води цієї свердловини ідентичний складу води джерела №4 ("Барбара"). Вона також хлоридно-сульфатна натрієво-магнієва з мінералізацією 380 г/л. Дебіт свердловини складає 240 м3/добу при зниженні рівня води на 10,5 м.

Джерело №6 ("Едвард") розташований у 400 м від центральної частини курорту на схилі Курортної балки. Він являє собою стару шахту, за допомогою якої до 1910р. тут добувався озокерит. З 1910р. вода, розкрита шахтою, використовується в лікувальних цілях. Шахта має перетин стовбура 2,3*2,3 м і глибину 6,3 м. На глибині 5,2 м зі стовбура шахти в північно-західному напрямку пройдено кілька горизонтальних гірських вироблень довжиною до 70 м. Шахтою розкриті відкладення, представлені темно-сірими глинами з прослоями і щебінкою дрібнозернистих піщаників. Породи загіпсовані. Глибина до води в шахті близько 2-2,4 м, стовп води 4 м. При чищенні джерела в 1951р. було встановлено, що дебіт його не перевищує 30 м3/добу. Вода сірководнева (до 50 мг/л) сульфатно-хлоридна і натрієво-кальцієва з мінералізацією 2,35-6 г/л. Вона використовується для мінеральних сірчистих ванн у природному виді. Щодня відбирається близько 10-15 м3 води, при цьому рівень її в шахті знижується на 5-10 см від статичного.

Джерело №10 ("Катерина") входить до складу водозабору "Барбара", що знаходиться в урочищі Помірки в 3 км на південний схід від центральної частини курорту. Воно являє собою стару шахту з дерев'яним кріпленням стовбура, за допомогою якої в період з 1892р. по 1912р. відбувався видобуток озокериту; перетин шахти 2,5*2,5 м, глибина 100 м. Після припинення видобутку приплив води в шахту при зниженні рівня на 12 м складав 264 м3/добу, а при 26,1 м досягав 566 м3/добу. В міру замулення гірських вироблень і зменшення глибини шахти приплив води знижувався до 60-100 м3/добу. Мінералізація води при відсутності водовідливу із шахти змінюється від 2,7 г/л у верхній її частині та до 299 г/л у нижній. При тривалій перерві у відкачці в надгирловій частині свердловини іноді формуються прісні води з мінералізацією до 1 г/л. Склад високомінералізованих вод, що використовувалися в лікувальних цілях для ванн, хлоридно-натрієвий зі змістом сірководню від 20 до 170 мг/л. З 1968р. експлуатація джерела припинилася. Аналогічну по складу воду стали одержувати із свердловини 22-РГ, пробуреної в 100 м південніше на схід джерела.

Окрім вод та інших лікувальних чинників, Трускавець посідає багаті поклади щонайкращої боровини. Боровина складається з пересохлих рослинних організмів у складі з мурашиною кислотою. Великий терен боровини є біля джерела "Софія". Перед тим як потрапити до ванни, боровина проходить систему спеціальних приготувань. Це робиться для того, щоб перетворити важкорозчинні мінеральні сполуки у більш легкі і корисні для здоров`я людини.

Намул добувають з осаду мінеральних вод, який утворюється в родовищах. Є два види намулу: сірчаний і соляний. Добрий сірчаний намул добувають на Липках, соляний - постачають з джерела, що міститься в гаю, на Баньках. Чистий намул до ванн не надається. Його, як боровину, використовують частково, згідно з приписом лікаря.

У 1850р. австрійський мінеролог Глюкер назвав земний віск озокеритом. З того часу і зберігається ця назва, а походить вона від грецьких слів "озо" - пахну і "херос" - віск. У європейській науковій літературі озокерит називають гірським, земним або мінеральним воском. Зараз його видобувають лише у Бориславі, а колись видобували у Трускавці, Старуні і Дзвинячі. Це є рідкісна гірська порода. За запасами, видобутком, переробкою та якістю озокериту Україна посідає перше місце у світі.

Зовнішньо озокерит подібний до бджолиного воску, буває жовтого, коричневого кольору. Складений сумішшю твердих вуглеводнів, генетично споріднений з нафтою, має високу теплоємність.

Земний віск почали видобувати наприкінці ХVІІІст. поряд з ропою (нафтою). Архівні документи свідчать про те, що вже на початку ХІХст. у Дрогобичі використовували свічки зроблені з озокериту. У 1840р. на території Борислава було близько 30 нафтових та озокеритних ям-криниць. У цьому ж році перший хімічний аналіз гірського воску зробив у Парижі французький хімік Ф. Вальтер і виділив з нього парафін. Промисловий видобуток озокериту розпочався у 1855р., коли львівський підприємець Роберт Доме знайшов земний віск у розмитих берегах річки Тисмениці і почав виготовляти з нього свічки. Згодом тут відкрили великі поклади цього мінералу, які залягали разом з кам'яною сіллю.

У 1860-х роках озокеритовий промисел запрацював на повну потужність, його використовували у шкіряній промисловості, в медицині - для лікування суглобів, а найбільше - для виготовлення свічок, які вивозили до Львова, Відня, Праги та інших міст. В кінці ХІХст. наш озокерит був використаний як високоякісний електроізолятор при прокладанні підводного телеграфного кабелю в Атлантиці між Європою і Америкою. І цей кабель ще досі працює!

Під час війни у 1942р. професор С. Лепський випробовував озокерит при лікуванні травм і вогнепальних ран, про що згодом з'явилися його наукові праці щодо лікувальної дії озокериту.

Будь-який видобутий озокерит завжди необхідно очистити від глини і піску. До 1953р. це робили за допомогою виварювання. Земний віск плавиться при температурі 60-80°С. Коли озокеритоносну породу кип'ятили у воді, то чистий озокерит спливав на поверхню, а пісок і глина осідали на дно. Упродовж століття озокерит варили в спеціальних великих казанах, що розміщувалися у "топлярках" - довгих дерев'яних приміщеннях. Робітників, які видобували озокерит, називали "пшоноварами". Зараз, на спеціальному екстракційному заводі, побудованому у 1953р. у Бориславі, з "руди" за допомогою бензину вилучають чистий озокерит.

У Трускавці озокерит для лікування використовують на повну потужність, бо переконалися на практиці, що це лікування більш ефективне, простіше і вигідніше, ніж грязелікування. Тому в місті-курорті були побудовані великі озокеритолікувальні заклади, де лікування озокеритом стало одним з розповсюджених методів неапаратної фізеотерапії. Півстолітнє успішне застосування озокериту, особливо в умовах курортів, свідчить про його конкурентноздатність серед інших природніх теплоносіїв. На практиці використовують препарати на основі озокериту та інших нафтопродуктів (парафіну, вазеліну) - озокерафін, озокералін, озопарафін, серветка озокерафінова, медичний озокерит. Було зауважено, що терапевтична дія "Нафтусі" значно підсилюється навіть при одноразовому застосуванні аплікацій з озокериту. Таким чином, комплекс цінних біологічних та фізико-хімічних властивостей озокериту робить його незамінним і тому попит на нього постійно зростає. У 1992р. одна тонна озокериту оцінювалась у п'ятдесят разів дорожче, ніж тонна нафти.

Сьогодні, у ХХІст., земний віск залишається досить дорогим продуктом. Здійснюється подальше комплексне вивчення озокериту у медицині і техніці на користь людству.

У Трускавці успішно лікують наступні захворювання:

Урологічна патологія:

хронічні запальні захворювання нирок та сечовивідних шляхів, хронічний пієлонефрит та цистит в період клініко-амбулаторної ремісії без ознак вираженої ниркової недостатності і артеріальної гіпертензії;
залишкові явища перенесеного гострого пієлонефриту, сечокам'яна хвороба без вираженого ушкодження нирок і відтоку сечі;
стан після оперативно-інструментального і апаратного видалення каменів з нирок та сечовивідних шляхів;
вроджені аномалії нирок за відсутністю ниркової недостатності та виявлених порушень відтоку сечі;
хронічний простатит в стані ремісії;
сечові діатези;
безопераційне апаратне дроблення каменів у нирках та сечовивідних шляхах.

Захворювання органів травлення:

хронічні гепатити;
залишкові явища після токсико-хімічних уражень печінки в неактивній фазі;
стан після перенесеного інфекційного гепатиту, холециститу;
ангіохоліт без схильності до частих загострень;
жовчнокам'яна хвороба за виключенням форм, які потребують хірургічного втручання;
дискінезія жовчних шляхів та жовчного міхура;
латентна форма хронічного панкреатиту без схильності до частих загострень;
хронічні коліти і ентероколіти різної теології без фази загострення.

Захворювання ендокринної системи:

порушення обміну речовин, в тому числі цукровий діабет у стані стабільної компенсації;
конституційне ожиріння без декомпенсації кровообігу.

Окрім основної патології, на курорті Трускавець ефективно лікуються і супутні патології, такі як:

Захворювання опорно-рухового апарату:

остеохондрози;
деформуючі остеоартрози;
обмінно-дистрофічні захворювання хребта.

Захворювання серцево-судинної системи:

вегето-судинні дистонії;
кардіоневрози.

Захворювання периферійної нервової системи:

радикулоневрити;
невралгії.

Функціональні захворювання нервової системи.

Хронічні та специфічні запальні захворювання жіночих статевих органів та інші.


ПРИЇЗДЖАЙТЕ ТА ЛІКУЙТЕСЯ НАШИМИ ВОДАМИ,
А МИ ЗРОБИМО ВСЕ, ЩОБ МАКСИМАЛЬНО ДОПОМОГТИ ВАМ У ЦЬОМУ!